Надлишок себуму, піт та бруд стають сприятливим середовищем не лише для розмноження шкідливих бактерій, а й для агресивних кліщів Демодекс. Цей вид паразитів здатен серйозно впливати на стан вашої шкіри, створювати дискомфорт та спровокувати серйозне захворювання шкіри — демодекоз.

Як уникнути зараження кліщем Демодекс? Які можливі симптоми вказують про похід до лікаря? Які доступні та ефективні методи лікування при ураженні? Розповідаємо далі у статті.

 

Демодекс: причина демодекозу

Демодекс (Demodex) — це різновид кліща, який живе у волосяних фолікулах людини. Зазвичай кліщ здатен до ураження ділянок шкіри на обличчі, лобі, щоках, боках носа, віях і зовнішніх слухових проходах. 

Виділяють два типи кліща роду Демодекс: Demodex folliculorum і Demodex brevis:

  • D. folliculorum зустрічається в маленьких волосяних фолікулах, особливо віях. Як на незрілій, так і на дорослій стадії він харчується клітинами шкіри. Довжина кліща D. folliculorum становить 0,3–0,4 мм.
  • D. brevis знаходиться в сальних залозах, які з’єднані з невеликими волосяними фолікулами. Харчується цей тип кліща клітинами залози. Довжина D. brevis – 0,15–0,2 мм

Цих паразитів можливо помітити лише під мікроскопом. Кліщ має вісім ніг та рухається він зі швидкістю 8–16 мм/год, і це відбувається переважно вночі, оскільки яскраве світло змушує кліща відступати у фолікул.

Ці кліщі можуть бути практично у всіх людей і не завдавати проблем. Дерматологи стверджують, що в середньому на шкірі людини може знаходитись 1-2 кліща на 1 см2, але їх більша концентрація, яка сягає 60 на 1 см2 говорить про захворювання — демодекоз.

Ураження викликане цим мікроскопічним кліщем викликає сильний свербіж, подразнення, яке називається демодекозом. 

Демодекоз, як дерматологічне гостре захворювання, зазвичай діагностують у людей похилого віку, при розацеї, або в імунодефіцитних станах, таких як інфекція вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).

 

Ознаки демодекозу

Ураження кліщем може починатись з невеликих виразок та висипів, що супроводжуються локальним свербежем. Захворювання швидко прогресує та в подальшому може призвести до серйозних косметичних дефектів та явного дискомфорту. Демодекоз може мати періоди ремісії та загострення.

 Лікарі виділяють два види демодекозу — первинний та вторинний. У першому випадку демодекоз може не мати супутніх шкірних захворювань. Лікування первинного виду найчастіше проходить успішно із застосуванням протипаразитарних медикаментів. У другому випадку спеціалісти виявляють також дерматити, що ускладнює процес лікування.

 

Симптоми, що свідчать про похід до лікаря

Демодекоз часто можна сплутати з іншими дерматитами. Тому важливий очний огляд спеціаліста із використанням лабораторних приладів.

До характерних симптомів, що можливо відслідкувати смостійно відносяться:

  • Фолікулярні лусочки

  • Почервоніння

  • Чутлива шкіра

  • Свербіж

  • Підвищене саловиділення

  • Загальна зміна кольору шкіри

  • Можливе подразнення очей, лущення, або/і потовщення повік

  • Випадіння вій

  • Запалення кон’юнктиви та погіршення зору.

 

Причини появи та шляхи зараження демодекозом

Сприятливе середовище для розмноження кліща стає причиною сильного ураження шкіри. Поки здоровий біоценоз шкіри не порушений, підшкірний кліщ у людей практично не розмножується. Та на жаль, при недостатній гігієні чи зниженому імунітеті паразит прогресує та активізується.

Існує два можливі шляхи зараження демодекозом:

  • Під час контакту з хворим (тіло до тіла)

  • Через використання особистих речей (рушник, одяг, гребінець).

 

Способи лікування

Щоб уникнути розмноженню кліща Демодекс та сприяти профілактиці захворювання слідуйте наступним рекомендаціям:

  • Використовуйте м’який шампунь для волосся та вій

  • Очищайте обличчя двічі на день спеціальним засобом

  • Уникайте миючих засобів на масляній основі та неякісної декоративної косметики

  • Періодично робіть м'який пілінг для видалення мертвих клітин шкіри

  • Слідкуйте за чистотою постільної білизни, рушників та одягу

  • Уникайте прямих сонячних променів

Для лікування шкіри ураженої кліщем Демодекс дерматологи рекомендують використання топічних препаратів з вмістом компонентів:

✔️ івермектин;

✔️азелаїнова кислота. 

Використовуйте крем Iverlite, у складі якого діє івермектин у концентрації 1%. Засіб має антипаразитарні властивості та ефективний проти кліща Демодекс. Також засіб володіє протизапальною дією, усуває почервоніння, свербіж та дискомфортні відчуття.

Для того щоб покращити процес кератинізації у волосяних фолікулах та нормалізувати процес вироблення шкірного сала, надлишок якого створює сприятливе середовище для розмноження кліща, застосовувати гелі або лосьйони з азелаїновою кислотою Azelogy.

Форму засобу та концентрацію азелаїнової кислоти обговоріть зі своїм лікарем. Адже ці показники залежать від індивідуальної переносимості, типу шкіри та стадії ураження кліщем.