На поверхні шкіри людини знаходяться мільярди крихітних невидимих мікроорганізмів. Найпоширенішою групою організмів вважаються бактерії. Вони можуть бути як нейтральні, так і корисні, а також і шкідливі. Дуже важливо зберігати на шкірі корисні організми, що турбуються про мікрофлору дерми та мають захисну функцію. При цьому необхідно обережно прибирати шкідливі бактерії, які пізніше можуть стати причиною появи акне. Одна із таких хвороботворних бактерій має назву Propionibacterium acnes (P. acnes) - про неї та її роль в появі висипів розповідаємо далі у матеріалі.
Бактерія P.acnes зазвичай мешкає в сальних залозах шкіри, а також у шлунково-кишковому тракті людини та багатьох тварин. Розмір бактерії близько 2-3 мікронів. Ця бактерія має циліндричну форму та позбавлена рухливості. Деякі штами цієї бактерії слабо сприйнятливі до дії кисню, але все ж таки вони краще розмножуються в анаеробних умовах. Свою назву Propionibacterium acnes одержала через здатність синтезувати пропіонову кислоту, яка проявляє властивості жирних кислот.
Який вплив Propionibacterium acnes на появу акне
Вульгарні вугрі, акне, прищі - це в першу чергу захворювання волосисто-сального фолікула. Але патогенез вугрових висипів багатофакторний і до кінця не з’ясований. Найпоширеніші фактори:
- порушення імунітету
- запалення,
- психологічні, фізичні фактори
- гормональні та генетичні порушення,
- також колонізація Propionibacterium acnes (P. acnes).
Цей мікроорганізм може стати причиною запалення, а також і комедогенезу. Гострі запалення на шкірі при акне можуть бути реакцією на специфічні антигени P. acnes.
Propionibacterium acnes приписують важливу роль у патогенезі вульгарних вугрів. Присутність цієї бактерії також виявлено при інших запальних захворюваннях, таких як ендокардит, артрит, мієліт, внутрішні структури ока, центральна нервова система, Синдром SAPHO (синовіт, акне, пустульоз, гіперостоз, остеїт).
Яким чином P. acnes провокує запалення
P. acnes здатна викликати захворювання шкіри внаслідок продукування ферментів - ліпаз. Вони необхідні для того щоб переварити надлишок шкірного сала, що утворюється в сальних залозах. Комбінація продуктів травлення бактерій (жирні кислоти), надлишок шкірного сала, мертвих клітин шкіри та бактеріальних антигенів стимулює запалення волосяного фолікула. Адже стає ідеальним місцем розмноження бактерій. Пізніше на поверхні шкіри це ушкодження проявляється як прищ (білі вугрі, папули та постули).
Захворювання, викликані бактерією P. acnes, рідко зустрічаються у людей старше 25 років (лише приблизно 20%), при цьому жінки більш схильні до появи акне, ніж чоловіки. В основному молоді люди хворіють за 2-3 роки до настання статевої зрілості: кількість P. acnes на їх шкірі збільшується з 1-10 до мільйонів бактерій на 1 см2.
Крім акне, бактерія P. acnes може викликати хронічні блефарити та ендофтальміти (виразки рогівки), рідко вражає серцеві клапани та центральну нервову систему.
Як уникнути розмноження P. acnes на шкірі
Якщо ви маєте ураження шкіри, часті запалення та систематичні висипи різного характеру, після консультації ваш дерматолог може вам порекомендувати використовути антибактеріальний засіб з вмістом бензоїл пероксиду, або кліндаміцину. Також можливе комбінування цих компонентів.
Використовуйте для щоденного очищення проблемної шкіри мило Perolite або Perolite Plus. БПО що міститься у засобах зменшить штампи бактерії P. acnes та сприятиме очищенню пор від бруду, у якому найчастіше розмножуються хвороботворні бактерії. А для точкового лікування шкіри вам підійдуть гелі Perolite, або Eleclin-A.
Систематичне використання вищевказаних засобів, ретельне та дбайливе очищення шкіри від бруду призведе до мінімуму шкідливих бактерій і невдовзі надокучливі прищі та неприємні запалення будуть лише страшним сном.